Za všetkým hľadaj rodiča...

Autor: Zuzana Pankuchová | 3.3.2018 o 19:20 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  824x

Nadávame na naše deti, že sú závislé na televízoroch, mobiloch a tabletoch... Skúsme sa však vrátiť do minulosti a pouvažovať nad tým, či chyba nenastala našou vinou.

Ako hovoria naši starí rodičia, dnes je už ,,doba moderná" a tomu,aby sa naše deti úplne vyhli elektronike a internetu, nezabránime. Jedno však môžeme. Môžeme im pomôcť využívať tieto vymoženosti efektívne a rozumne.

S manželom sme boli nedávno na lyžovačke vo Vrátnej. Cestou domov sme sa zastavili v jednej kolibe na obed... Reštaurácia bola plná detí a rodičov. Našli sme si voľné miesto a usadili sa. S manželom sme boli asi jediný pár pri stole, ktorý sa rozprával a na stole nemal položené mobilné telefóny. Áno, mam konto na Facebooku aj na Instagrame, ale vidieť v jednej miestnosti desať detí a každé s mobilom v ruke, je pre mňa nepochopiteľné. V rohu skupina českých turistov s malým, asi trojročným dievčatkom, ktoré si čakanie na príchod čašníka skracovalo hraním hier. Oproti rodinka s dvoma dievčatkami okolo desať rokov. Každý mal svoj mobil a rozprával sa. S ním. Vedľa otecko so synom, ktorý sa nedokázal najesť bez toho, aby na tablete nesledoval rozprávky... Áno,aj ja mám konto na Facebooku a na Instagrame, ale...

Mám kamarátku, ktorá sa sťažuje nato, že jej syn sa celý deň hrá na playstation. Keď sa nehrá, pozerá televízor, alebo videá na mobile. Chlapec má šesť rokov a mama má nervy v... Chybu však v prvom rade robíme MY - RODIČIA. A urobila ju aj mamička, keď svojmu synovi už od malička sama všetky multimediálne zariadenia podsúvala. Niekedy sa z pozerania jedného videa, pesničky, či rozprávky, môže stať každodenná záležitosť, až závislosť. Zbytočne potom na naše deti kričíme, keď práve my sme ich naučili zabíjať čas takýmto spôsobom. Skúsme si určiť PRAVIDLÁ už od malička. 

Deti do dvoch rokov televíziu, ani mobily nepotrebujú. Vyskúšajme sa s nimi hrať, rozprávať, venujme sa im. Osobnosť dieťaťa sa vo veľkej miere formuje práve v tomto veku. Takéto malé deti z pozerania do mobilu nič nemajú. Prichádzajú o kontakt s NAMI-RODIČMI. Čo keby sme ich namiesto toho, že ich posadíme pred telku ( aby sme mali aspoň na chvíľu pokoj ), upútali super hrou. Postavte deťom bunker,  zahrajte sa s nimi, čítajte si knihy,alebo len tak leňošte a vystrájajte. Učte ich vy, a nie aplikácie na mobile!

Starším deťom určite presné pravidlá. Budú vás skúšať a pokúšať,ale ak si budete stáť za svojim pochopia, že tak je to správne a nebudú sa snažiť získať viac. Je doba, v ktorej sa technike nevyhneme. Využíva sa v školách a už aj v škôlkach. Preto je na nás, aby sme deti naučili ako s ňou múdro pracovať. Ako ju využiť k zlepšeniu výkonu v škole a neskôr v práci. Samozrejme, že ju treba využiť aj ako zábavu. Len nie dvadsaťštyri hodinovú...

Milí rodičia. Dajte svojim deťom SEBA!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V pozadí detvianskej kauzy sa objavuje Kotleba a spravodajcovia

Firma z Bránikovho blogu robila čistky

Sĺpček Zuzany Kepplovej

Čo by mal Šefčovič pochopiť

Veru, nie sme ako Španieli.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako nevidiaci zistí, že má šaty rovnakej farby

S čím všetkým sa musí nevidiaci vysporiadať.


Už ste čítali?